سگ داگو آرژانتینو Dogo Argentino

باهوش، اصیل و قدرتمند. با این کلمات می‌توانید داگو آرژانتینو را توصیف کنید. Dogo Argentino نژادی است که در ابتدا برای شکار به وجود آمد اما امروزه به یکی از گونه‌های محبوب تبدیل شده که نظر دوستداران سگ‌های بزرگ و قوی را جلب می‌کند. قدرت داگو آرژانتینو به اندازه‌ای بود که در گذشته برای شکار گراز و شیرهای کوهی از آن استفاده می‌شد. هوش زیاد، حیوانی بسیار تربیت پذیر را از او ساخته است. با ما در دهکده حیوانات همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را در رابطه با این سگ به دست آوریم.

تاریخچه سگ داگو آرژانتینو

خاستگاه این سگ استان کوردوبا در بخش مرکزی جمهوری آرژانتین است. شخصی به نام دکتر آنتونیو نورس مارتینز نژاد Dogo Argentino را به وجود آورد. دکتر مارتینر و خانواده‌اش سابقه طولانی در نگهداری و تکثیر سگ‌های اصیل داشتند. به همین دلیل او تصمیم گرفت با به وجود آوردن یک نژاد قدرتمند و خاص، میراث سنتی خانوادگی را حفظ کند.

دکتر مارتینز با روش‌های استاندارد، چند گونه اصیل سگ را با نژاد سگ جنگی کوردوبایی ترکیب کرد. کوردوبای جنگی خطرناک و خشن بود و فقط برای جنگیدن از آن استفاده می‌شد. مارتینز قصد داشت نژادی به وجود بیاورد که قدرت و چالاکی کوردوبایی را داشته باشد اما راحت‌تر بتوان آن را تربیت کرد.

او به مطالعه روی نژادهای مورد نظرش پرداخت تا بتواند اطلاعات دقیقی از ویژگی‌های فیزیکی و خلق و خوی آن‌ها به دست بیاورید. جالب است بدانید که دکتر مارتینز می‌خواست سگی با ویژگی‌های جنگی به وجود بیاورد اما علاقه خود او به شکار، باعث شد ویژگی شکارچی بودن را نیز در نژاد جدید، تقویت کند.

نتیجه تمام تلاش‌ها و مطالعات دکتر مارتیتز، به وجود آمدن نژاد داگو آرژانتینو در سال ۱۹۲۸ بود. Dogo Argentino قدرت خارق العاده‌ای در شکار نشان داد و در مدت کوتاهی به بهترین حیوان برای شکار گراز، پوما و حیوانات بزرگ در آرژانتین تبدیل شد. سازگاری این گونه جدید با مناطق گرم و کوهستانی آرژانتین قابل توجه بود. همچنین قدرت بدنی و تعادل عضلانی آن باعث می‌شد بتواند در شرایط سخت جغرافیایی، شکار را دنبال کند و با آن وارد مبارزه شود.

سرانجام با تلاش‌های بسیار آگوستین مارتینز (برادر و جانشین آنتونیو) در سال ۱۹۷۳ نژاد داگو آرژانتینو توسط FCI به عنوان اولین و تنها نژاد آرژانتینی پذیرفته شد.


تاریخچه سگ داگو آرژانتینو 

انواع سگ داگو آرژانتینو

برخلاف بسیاری از نژادها که طیف گسترده‌ای از زیرگونه‌های حیوانی را شامل می‌شوند، داگوها انواع متنوعی ندارند. این سگ سر بزرگ، پاهای عضلانی، چشمان سیاه، گردن قوی و پوششی کاملا سفید دارد. در نژادهای خالص معمولا انتظار می‌رود کمی لکه‌های تیره در اطراف بینی دیده شود؛ به طوری‌که بیش از ۱۰ درصد سر سگ را نپوشاند.

مشخصات سگ داگو آرژانتینو

به مهیج‌ترین بخش مطالب رسیدیم و می‌خواهیم درباره مشخصات این موجود باشکوه صحبت کنیم. داگو آرژانتینو ظاهر ورزشکار و قدرتمندی دارد. مشخصه بارز آن، سری قدرتمند است که با گردنی ضخیم به بدنش متصل می‌شود. پاهای جلویی قدرتمند و صاف هستند؛ در حالی که بخش انتهایی بدن کمی شیب داشته و پاها زاویه دارند. کافی است به او نگاه کنید تا تعادل عضلات و قدرتش را ببینید.

قبلا گفتیم نژاد داگو آرژانتینو استعداد زیادی در تعقیب شکار دارد. برای همین حس بویایی آن بسیار قوی است که همین موضوع می‌تواند در هنگام آموزش برای شما دردسرساز باشد. ممکن است داگوی شما به خاطر وجود بوهای مختلف در فضا، تمرکز خود را برای یادگیری از دست بدهد، بازیگوشی کند یا به دنبال منشاء بوها برود.

ظرفیت ریه در این گونه بالا است و به حیوان این امکان را می‌دهد تا در کوتاه‌ترین زمان به سرعت بالا برسد و هدف خود را دنبال کند. همچنین داگو بسیار چالاک است و به راحتی خسته نمی‌شود.  از مهم‌ترین ویژگی‌های ظاهری برای تشخیص داگو آرژانتینو، رنگ سفید پوشش است.

ظاهر این شکارچی باهوش، نشان می‌دهد که با موجودی هوشیار، قوی و سرسخت طرف هستیم. اندازه فاصله استخوان ابرو تا بینی، با اندازه فاصله استخوان ابرو تا استخوان پس سر برابر است و همین موضوع شکل خاص و ظاهری با ابهت به او می‌دهد. دهان داگو بزرگ و آرواره‌هایش قدرتمند هستند تا بتواند طعمه را در دهان نگه دارد.

بیایید نگاهی به مشخصات ظاهری سگ داگو آرژانتینو بیندازیم که وبسایت رسمی AKC امریکا آن را منتشر کرده.

جدول مشخصات ظاهری سگ داگو آرژانتینو بر اساس سایت AKC آمریکا
شمارهخصوصیاتوضعیت
1 قد

۶۱ تا ۶۸ سانتیمتر (نر)

۶۱ تا ۶۵ سانتیمتر (ماده)
2 وزن ۳۶ تا ۴۵ کیلوگرم
3 جنس مو نرم
4 اندازه مو کوتاه
5 طول عمر ۹ تا ۱۵ سال
6 رنگ سفید

اخلاق سگ داگو آرژانتینو

پیش از اینکه تصمیم به نگهداری هر حیوانی بگیرید باید درباره خلق و خوی آن تحقیق کنید. بررسی اخلاق نژاد مورد نظر، تصمیم گیری را آسان‌تر می‌کند. این بخش را به اخلاق سگ داگو آرژانتینو اختصاص داده‌ایم تا ببینید آیا برای شما انتخاب مناسبی است؟

میزان وفاداری

داگو آرژانتینو یکی از وفادارترین نژادها است. بنابراین اگر قرار است توله داگو داشته باشید بهتر است از سنین پایین او را با افراد خانواده آشنا کنید. از آنجایی که این گونه ذاتا بسیار وفادار، شجاع و حساس به قلمرو است، وقتی به دوران بلوغ برسد به هیچ وجه روی خوشی به غریبه‌ها نشان نمی‌دهد.


اخلاق سگ داگو آرژانتینو 

میزان معاشرت

همان طور که گفتیم این سگ به قلمرو حساس است همچنین علاقه‌ای به معاشرت با غریبه‌ها نشان نمی‌دهد. اگر ترجیح می‌دهید حیوان شما رفتار دوستانه و معاشرتی داشته باشد، باید در سنین کم، آن را با «انسان‌های خوب» مختلف آشنا کنید؛ انسان‌هایی که از سگ‌ها نمی‌ترسند، رفتار دوستانه دارند و آن را تحریک یا اذیت نمی‌کنند. به این شکل سگ شما به معاشرت با غریبه‌ها عادت می‌کند و رفتار دوستانه‌تری نشان خواهد داد. البته فراموش نکنید که برای تربیت این نژاد به مربی حرفه‌ای نیاز دارید. بنابراین اگر در این زمینه به اندازه کافی مهارت کسب نکرده‌اید، تربیت حیوان خود را به مربی بسپارید.

میزان دوستی با کودکان

واقعیت این است که داگو آرژانتینو رابطه خوبی با کودکان ندارد. بنابراین اگر قرار است آن را در محیطی نگهداری کنید که کودکان در آنجا حضور دارند، بهتر است نژاد دیگری انتخاب نمایید. برخی افراد، شاهد رفتار دوستانه داگو با کودکان بوده‌اند با این حال به طور کلی، این گونه برای بازی با کودکان پیشنهاد نمی‌شود. یادتان نرود که این دوست باهوش ما بدن قدرتمندی دارد و می‌تواند بسیار کنجکاو و بازیگوش باشد. اگر در حال جست و خیز یا جستجو، کودکی اطرافش باشد ممکن است ناخواسته به او صدمه‌ای بزند.

میزان دوستی با حیوانات خانگی

دوستی با سایر حیوانات خانگی؟ خیلی رویش حساب نکنید. داگوها به دنبال کردن حیوانات بزرگ و کوچک و مبارزه کردن با آن‌ها علاقه دارند. بنابراین بهتر است حیوانات خانگی نزدیک آن‌ها نباشد.

میزان دوستی با سگ‌های دیگر

جنگجو بودن بخش جدایی‌ناپذیر این حیوان است و همین ویژگی باعث برتری جویی او نسبت به سایر سگ‌ها می‌شود. بهتر است با سگ‌هایی از نژاد خود یا سگ‌ها با جثه بزرگ معاشرت داشته باشد تا قلدری نکند. برخی مربیان اعتقاد دارند اگر این نژآد در سنین پایین با سگ‌های آرام و مختلف ارتباط برقرار کند، در دوران بلوغ با رابطه مسالمت آمیزتری با دیگران خواهد داشت.

میزان انرژی

سطح انرژی داگو آرژانتینو بسیار بالا است. این سگ باید در طول روز، فعالیت‌های فیزیکی داشته باشد تا انرژی خود را تخلیه کند .و اگر سرگرم نباشد، بازی نکند و خسته نشود تبدیل به موجودی مخرب می‌شود. وقتی حوصله‌اش سر رفته باشد ممکن است اجسام و وسایل اطراف خود را بجود و محیط را حسابی به هم بریزید. بنابراین اگر سابقه خاصی در نگهداری از سگ‌ها ندارید، داگو آرژانتینو به عنوان اولین تجربه، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.
باید در طول روز چندین ساعت با سگ‌تان بازی کنید. قایم موشک بازی، پیاده روی و دویدن در محیط‌های باز، شنا کردن، پرتاب توپ، کشیدن وزنه، فعالیت‌های بدنی چالش برانگیز و... به شدت توصیه می‌شود.

اخلاق سگ داگو آرژانتینو 

میزان تربیت پذیری

از هوش این حیوان هرچه بگوییم، کم است. ظرفیت هوشی او باعث شده پتانسیل خوبی برای آموزش داشته باشد. با این حال تربیت کردنش کاری بسیار چالش برانگیز است که بهتر است به افراد با تجربه سپرده شود. در بخش‌های قبلی مطالب، به این نکته اشاره کردیم که حس بویایی در این نژاد قوی است و همین نکته گاهی باعث کنجکاوی و بازیگوشی او شده و تربیت را دشوارتر می‌کند. بنابراین مربی باید ماهر باشد، محیط مناسبی برای تربیت او انتخاب کند و همچنین تسلط کافی بر او داشته باشد. داگو آرژانتینو به واسطه بدن قدرتمند، هوش بالا و روحیه جنگنجویی، علاقه دارند بر موجودات دیگر غلبه پیدا کنند. پس فقط یک مربی با تجربه می‌تواند از پس او  بربیاید.

میزان تحمل تنهایی

گول ظاهر قلدرش را نخورید. داگو آرژانتینو تحمل تنهایی را ندارد. تقریبا همیشه باید نزدیک او باشید چرا که این نژاد، ارتباط عمیقی با صاحب خود پیدا می‌کند. اگر این سگ را برای چند ساعت تنها بگذارید، احتمالا دچار اضطراب می‌شود و ممکن است پارس کند، اشیا را بجود و در محیط اطراف خود فاجعه‌ای بار بیاورد.

میزان علاقه به ولگردی

اغلب سگ‌ها به پرسه در محیط‌های مختلف علاقه دارند و می‌خواهند کنجکاوی کنند که اصطلاح ولگردی برای آن به کار می‌رود. داگو آرژانتینو از جمله‌ نژادهایی است که تمایل زیادی به جستجو نشان می‌دهد. بنابراین باید محیط امنی برای چنین فعالیت‌هایی وجود داشته باشد.

میزان پارس کردن

این حیوان سگ پر سر و صدایی نیست؛ مگر در مواقعی که احساس خطر کند یا به دلیل تنهایی و اضطراب زوزه بکشد.

به طور خلاصه می‌توانید ویژگی‌های اخلاقی سگ Dogo Argentino را در جدول زیر ببینید:

جدول مشخصات اخلاقی سگ داگو آرژانتینو بر اساس سایت AKC آمریکا
شمارهخصوصیات اخلاقیوضعیت
1 وفاداری و علاقه به خانواده زیاد
2 سازگاری با کودکان کم
3 سازگاری با حیوانات خانگی کم
4 سازگاری با سگ‌های دیگر متوسط
5 خشونت با غریبه‌ها زیاد
6 بازیگوشی زیاد
7 حساسیت به قلمرو بسیار زیاد
8 سازگاری با محیط جدید نسبتا کم
9 آموزش پذیری زیاد
10 میزان انرژی زیاد
11 وابستگی احساسی به خانواده زیاد

محل و نحوه نگهداری داگو آرژانتینو

آن رسیده که ببینید امکانات کافی برای نگهداری از این نژاد دارید یا نه. برای نگهداری هر نوع سگ، علاوه بر اطلاعات و تجربه، باید محیطی فراهم کنید که حیوان در آن آزار نبیند و بر اساس ویژگی‌ها و نیازها، زندگی خوبی داشته باشد. در این بخش می‌خواهیم درباره محل و نحوه نگهداری داگو آرژانتینو صحبت کنیم. نکات را در دسته بندی‌های مختلف جمع آوری کرده‌ایم تا مطالعه آن‌ها برای شما آسان‌تر باشد.

نیاز به آراستن

داگو آرژانتینو از نظر نیاز به آراستگی نسبت به اغلب نژادها، دردسرهای کمتری دارد. موهای آن کوتاه است و تقریبا هیچ وقت به کوتاه کردن موها نیاز نیست. برعکس، ناخن‌های این سگ رشد زیادی دارند و بنابراین باید مرتبا با ناخن گیر مناسب کوتاه شوند؛ در غیر این صورت خشک و بدفرم می‌شوند و ممکن است ترک بخورند. باید هفته‌ای یک بار گوش‌های سگتان را تمیز کنید تا مشکلاتی مانند عفونت ایجاد نشود. دندان‌ها نیز باید مرتبا مسواک شوند.

میزان ریزش مو

داگو آرژانتینو موهای کوتاهی دارد و معمولا ریزش موی زیادی در آن‌ها مشاهده نمی‌شود. هفته‌ای یک بار برس کشیدن و هر ماه حمام توصیه می‌شود تا حیوان تمیز بماند و دچار مشکلات ریزش مو نشود.

نیاز به تمرین

گفتیم داگو آرژانتینو انرژی زیادی دارد و باید با فعالیت‌های جالب سرگرم بماند. این نژاد نیاز به تمرین‌های زیادی دارد و بنابراین بهتر است در یک محیط باز و دارای حصار کشی مناسب، با او بازی کرد و فعالیت‌های مختلف را آموزش داد. می‌توانید بازی‌هایی مانند پرتاب توپ یا فریزبی، قایم کردن اشیا، پیاده روی، کشیدن وزنه و... را تمرین کنید. حتما به یاد داشته باشید که تمرین‌های آن باید هدفمند باشند و تاثیر منفی روی تربیت سگ به جا نگذارند. این حیوان می‌تواند حین تمرین، فعالیت‌های جدید یاد بگیرد و متوجه شود چه کارهایی خوب و چه کارهایی بد هستند.

نیاز به تمرین

نیاز به مربی

داگو آرژانتینو روحیه جنگجو و سلطه طلبی دارد بنابراین باید حساسیت زیادی برای آموزش این نوع سگ به خرج دهید تا قلدری نکند. همان طور که در بخش‌های قبلی گفتیم، تربیت آن نیاز به مربی با تجربه دارد. بنابراین اگر با سگ‌های بزرگ و قوی سر و کار نداشته‌اید بهتر است تربیت این نژاد را به مربی حرفه‌ای بسپارید.

نیازهای پزشکی

معمولا داگو آرژانتینو سگی سالم و دارای مشکلات ژنتیکی کمی است. اگر با دامپزشک یا مربی مجربی در ارتباط باشید می‌توانید درباره مراقبت‌های پزشکی اطلاعات کافی به دست بیاورید. برای مثال گاهی چکاپ‌هایی مانند معاینه قلبی، معاینه لگن و... پیشنهاد می‌شود.

ریزش آب دهان

برخی سگ‌ها بزاق زیادی تولید می‌کنند که باعث ریزش آب دهان می‌شود. داگو آرژانتینو تا حدی پتانسیل ریزش آب دهان دارد. بنابراین اگر تحمل چنین ویژگی را ندارید بهتر است به فکر نژاد دیگری باشید.

استعداد اضافه وزن

داگو آرژانتینو اهل جنب و جوش زیاد است و معمولا برای چاقی مستعد نیست. با این حال باید رژیم غذایی سالم و مناسبی داشته باشد. می‌توانید برای اطلاع از بهترین رژیم غذایی با دامپزشک یا مربی مجرب مشورت کنید.

حساسیت غذایی

حساسیت غذایی درDogo Argentino انگشت شمار است. برای مثال باید در رژیم غذایی آن از مواد غذایی زیر اجتناب کنید:

  • پیاز
  • پیازچه
  • سیر
  • شکلات

محل و نحوه نگهداری داگو آرژانتینو

رژیم غذایی

رژیم غذایی بر اساس سن و وضعیت سلامت سگ تعیین می‌شود. با اینکه بسیاری افراد بر این عقیده هستند که انتخاب رژیم غذایی، انتخابی شخصی است اما توصیه می‌کنیم برای حفظ سلامت او، با دامپزشک یا مربی مجرب مشورت کنید.

سرما و گرمای هوا

داگو آرژانتینو ظرفیت بالایی برای تحمل گرما دارد و معمولا در آب و هوای گرم سازگاری خوبی نشان می‌دهد. اما باید توجه داشته باشید که موی کوتاه، او را در برابر تابش مستقیم و طولانی مدت نور خورشید محفاظت نمی‌کند و به همین دلیل، احتمال آفتاب سوختگی وجود دارد. داگو آرژانتینو به هوای سرد حساس است. بنابراین اگر در منطقه سرد زندگی می‌کنید بهتر است نژاد دیگری انتخاب نمایید.

محل نگهداری

مربیان مجرب اغلب توصیه می‌کنند داگو آرژانتینو را در محیط‌های وسیع نگهداری کنید. همچنین در محل نگهداری آن، موجودات کوچک، رفت و آمد گاه و بیگاه غریبه‌ها و... وجود نداشته باشد چرا که باعث تحریک افزایش اضطراب او می‌شوند. همان طور که قبلا گفتیم بهتر است این حیوان در آب و هوای معتدل یا گرم نگهداری شود و محیطی با حصار کشی مناسب برای فعالیت‌های سگ وجود داشته باشد. با این حساب نگهداری از این سگ در آپارتمان‌ها توصیه نمی‌شود.

قیمت سگ داگو آرژانتینو در دهکده حیوانات

قیمت سگ داگو آرژانتینو در دهکده حیوانات

قیمت سگ داگو به کیفیت سلامت، اصالت، سن و تربیت سگ بستگی دارد. وقتی امتیاز آرژانتینو در هر یک از مواردی که گفتیم بالا باشد، قیمت سگ بالاتر می‌رود. توصیه می‌کنیم برای خرید سگ، پیش از هر چیز درباره نژاد مورد نظر خود تحقیق کنید و مطمئن شوید که می‌توانید از آن به خوبی مراقبت نمایید. سگ‌ها وابستگی احساسی قوی با صاحبان خود ایجاد می‌کنند بنابراین رها کردن یا واگذار کردن آن‌ها، ضربه شدیدی به سلامت روحی و جسمی سگ وارد می‌کند. در دهکده حیوانات به شما کمک می‌کنیم بهترین سگ را با توجه به امکانات خود انتخاب کنید.

سؤالات متداول سگ داگو آرژانتینو Dogo Argentino

بیماری‌های رایج در نژاد داگو آرژانتینو چیست؟

10درصد از سگ‌های این نژاد با مسئله ناشنوایی در یک یا دو گوش مواجه هستند. بیماری‌های دیگری مثل فلج حنجره، کم‌کاری تیروئید و آب سیاه هم در دوگوها رایج است. نکته دیگری که لازم است بدانید، این است که اگر داگوی شما هیکل بزرگ و سنگینی دارد، ممکن است دیسپلازی مفصل ران داشته باشد.

طول عمر سگ داگو آرژانتینو چقدر است؟

سگ داگو آرژانتینو در بهترین شرایط و اگر درگیر بیماری خاصی نشود، بین 9 تا 15 سال عمر می‌کند.

تصاویر مجموعه
ساعات بازدید مجموعه
امکان بازدید همه روزه از مجموعه حتی روزهای جمعه و تعطیل
09123609467 شماره تماس - رفیعی
ساعات بازدید: 10 تا 19لطفا یک روز قبل از بازدید هماهنگ کنید