سگ آکیتا Akita

سگ آکیتا نژادی با جثه بزرگ است که علی‌رغم داشتن قلبی مهربان بسیار ترسناک است. این نژاد ابتدا توسط اشراف‌زادگان ژاپنی نگهداری می‌شد. آن‌ها از این سگ برای ردیابی و شکار گراز، خرس سیاه و گوزن استفاده می‌کردند. نژاد آکیتا هرگز در شرایط سخت خود را نمی‌بازد و عاشق چالش‌های سخت است. به گونه‌ای که هنگام مبارزه با یک خرس سیاه تا آخرین نفس به مبارزه می‌پردازد. با این حال، اگر آن‌ها به خوبی تربیت شوند تبدیل به سگ‌هایی مهربان، معاشرتی، متین و محتاط می‌شوند.

سگ آکیتا Akita

شکل ظاهری سگ آکیتا

آکیتاها سگ‌هایی پرتحرک و سنگین‌وزن هستند که دارای استخوان‌بندی درشت می‌باشند. عرض شانه‌های این سگ‌ها بین 24 الی 28 اینچ است. این نژاد دارای رنگ‌بندی مختلف بوده و هر کدام زیبایی خاص خود را دارند. وزن آن‌ها بین 30 الی 50 کیلوگرم بوده و دارای ارتفاعی 60 الی 70 سانتی‌متری هستند. آکیتاها به طور کلی به گونه آمریکایی و ژاپنی تقسیم می‌شوند که گونه‌های ژاپنی دارای موهای سفید بر روی پوزه، سینه، گردن و دم خود هستند، اما در گونه آمریکایی راه‌راه‌های خاکستری رنگی بر روی بدن آن‌ها وجود دارد.
سگ آکیتا به دلیل داشتن سر بزرگ و مثلثی شکل خود بین علاقمندان به سگ شناخته شده است. صورت مثلثی آن‌ها متشکل از پوزه‌ای کوتاه و گوش‌های نوک تیز است. قد بلند آن‌ها موجب شده است تا گردن آن‌ها باریک و عضلانی دیده شود.

سگ آکیتا Akita

خلق و خوی سگ آکیتا

نژاد آکیتا به دلیل علاقه خود به شکار و چالش‌های بزرگ در گروه سگ‌های نگهبان قرار می‌گیرد. بسیاری از پلیس‌ها برای شناسایی مجرمین و ردیابی مواد مخدر از این سگ‌ها کمک می‌گیرند. آکیتا‌ها اگر به خوبی تربیت نشوند، هرگز نمی‌توانند دوستان خوبی برای شما باشند. درست است که به طور ذاتی دارای قلبی مهربان هستند اما شکار کردن و جنگیدن در غریزه آن‌ها نهفته است. بنابراین، برای این‌که نگهبان خوبی برای خانواده شما باشند، باید توجه زیادی به آن‌ها بکنید. آکیتاها نیازمند توجه صاحبان خود بوده و در صورت کم‌محلی افسرده می‌شوند.
سگ آکیتا وفاداری خاصی به صاحب خود دارد؛ به گونه‌ای که حاضر است برای حفظ سلامتی او جان خود را به خطر بیاندازد. همچنین رابطه او با سایر نژادها معمولاً رابطه خوبی نبوده و در بسیاری از مواقع رفتار تهاجمی از خود نشان می‌دهد؛ به گونه‌ای که در برخی از کشورها تردد این سگ در خیابان ممنوع است. هرگز نباید این سگ‌ها به صورت آزادانه در محافل عمومی رها کرد؛ چراکه ممکن است در صورت احساس خطر، صدمات جبران‌ناپذیری به مردم وارد کنند. این نژاد رابطه خوبی با کودکان نداشته و اگر کودکی سر به سر آن‌ها بگذارد ممکن است رفتار تهاجمی از خود نشان دهد.

سگ آکیتا Akita

نحوه نگهداری از سگ آکیتا

نگهداری از این نژاد کار سختی نیست. کافیست او را هر سه ماه یک‌ بار به حمام ببرید. البته برخی از این سگ‌ها علاقه زیادی به بازی کردن در گل و لای دارند. از این رو، ممکن است زودتر از موعد مقرر نیاز به حمام داشته باشند. رشد ناخن‌های این سگ‌ها کمی زیاد بوده و باید هرماه ناخن‌های آن‌ها گرفته شود. البته، یکی از ویژگی‌های این نژاد ریزش کم موی آن‌هاست. معمولاً در طول سال 2 الی 3 بار دچار ریزش مو می‌شوند که با مراقبت‌های ویژه و شانه زدن‌های روزانه می‌توان این میزان را کاهش داد. به یاد داشته باشید که آکیتاها دارای پوستی حساس هستند و از همین جهت باید از همان بدو تولد موهایشان شانه شود.

سگ آکیتا Akita

تغذیه نژاد آکیتا

میزان مصرف غذای آکیتاها بستگی به نژاد و جثه آن‌ها دارد. معمولاً اکیتاها در سال‌های اول زندگی خود تحرک زیادی دارند. از این رو باید از غذاهای مناسب به ویژه غذاهای دارای پروتئین تغذیه کنند. البته نباید در تغذیه آن‌ها زیاده‌روی کرد. هر چه سن سگ آکیتا بالاتر برود، میزان تحرک آن‌ نیز کم می‌شود که این امر موجب کاهش مصرف غذای او می‌شود. به یاد داشته باشید که برای رشد سریع سگ‌های خود گول تبلیغات را نخورده و هرگز مکمل‌های غذایی با کالری بالا به آن‌ها ندهید. سعی کنید غذاهایی که حاوی کلسیم است را به برنامه غذایی آن‌ها اضافه کنید. غذاهایی نظیر برنج، جو و بلغور، هویچ، سیب‌زمینی.
آکیتاها همان قدر که دوست‌داشتنی و مهربان هستند، همان‌قدر هم عصبی و تهاجمی می‌باشند. از این رو، هیچگاه فرزندان خود را در خانه با آن‌ها تنها نگذارید. آن‌ها ممکن است در صورت ترس و اضطراب به کودکان شما آسیب برسانند. آن‌ها برای این‌که دوست خوبی برای شما باشند نیاز به یک تربیت اصولی و ایده‌آل دارند.

تصاویر مجموعه
ساعات بازدید مجموعه
امکان بازدید همه روزه از مجموعه حتی روزهای جمعه و تعطیل
09123609467 شماره تماس - رفیعی
ساعات بازدید: 10 تا 19لطفا یک روز قبل از بازدید هماهنگ کنید