سگ ساموید

سگ ساموید سگی پر قدرت و پرتوان با موی کاملا سفید یا کرمی می باشد. به علت دو لایه بودن موهای این سگ به راحتی در دماهای خیلی پایین تاب می آورند. عمده ترین خصوصیت این سگ های جذاب، لبخند دائمی آنها می باشد جهت نگهداری و مراقبت از این سگ ها احتیاج به خانه ای با حیاط بزرگ دارید. چرا که این نژادها انرژی بسیاری دارند و جهت مراقبت و نگهداری از آنها آپارتمان مطلوب نیست. در دهکده حیوانات با این نوع سگ بیشتر آشنا می شویم.

ساموید سگی اجتماعی می باشد که خیلی خواستار محبت و توجه از سوی صاحب خود می باشد. از سویی احتیاج به تعلیم و تمرین بسیاری دارد. در موضوع تعلیم و آموزش بایستی روی آلفا بودن خود خیلی تلاش کنید چرا که این نژاد اساسا خیلی زود آلفا می شوند و مسائل بعدی را ایجاد می کنند.

نژاد ساموید متعلق به کجاست

نژاد ساموید متعلق به کجاست؟

سگ ساموید یکی از قدیمی ترین سگ ها به شمار می آید که تقریبا ۳۰۰۰ سال پیشینه دارد. این نژاد اسم خود را از مردم ساموید که در سیبری ساکن هستند، گرفته است. این سگ ها در گروه سگ های اشپیتز قرار دارند.

قیمت سگ ساموید

همان گونه که می دانید سگ ساموید سفید و پرمو در دنیا خیلی نادر است. واکسن هایی که به این نژاد تزریق می شود بسیار گران بها می باشد. هر کسی نمی تواند از عهده مخارج این سگ بر بیاید. این نژاد به دلیل گرانی بسیار در کشور ایران هواداری ندارد ولی همچنان کسانی هم هستند که مخارج و هزینه های بسیاری برای این نوع سگ ها می کنند. قیمت سگ ساموید سفید معمولا با توجه به سن و رنگ و... متغیر می باشد و از ۱۵ الی ۳۵ میلیون تومان در گردش است.

مشخصات سگ ساموید

سگ ساموید معمولا گوش های پر پشم و ضخیمی دارد که به طرف بالا کشیده شده و به صورت مثلث می باشند و نوک گوش های این نوع سگ ها گرد و تیره تر می باشند. از مشخصات سگ ساموید که معمولا آن را از سایر نژاد ها متمایز نموده دم آنها می باشد که به شکل پیچ خورده به طرف پشت آن واقع شده است. در مواقعی که رخدادی پیش می آید دم خود را به طرف بالا می برد و در مواقع استراحت به شکل صاف آن را نگه می دارد.

همانطور که گفته شده این سگ ها دارای پوشش دو لایه قطوری می باشند که لایه زیرین موهای کوتاه و نامنظمی دارد که سبب گرم نگه داشتن آنها می شود. لایه رویی دارای موهایی بلند، پشمی و سفید می باشد. بدن این سگ ها پر قدرت و ماهیچه ای می باشد و رنگ چشم آنها اکثرا قهوه ای می باشد. یکی از مهمترین مشخصات سگ ساموید لب همیشه خندان آنها می باشد.

 • قد و وزن سگ ساموید

قد گونه نر این نژاد بین ۵۳ الی ۶۰ سانتی متر و قد ماده آنها ۴۸ الی ۵۳ سانتیمتر می باشد. وزن گونه نر تقریبا بین ۲۰ الی ۳۰ کیلوگرم و وزن ماده تقریبا بین ۱۶ الی ۲۰ کیلوگرم می باشد.

 • طول عمر سگ ساموید

این نژاد معمولا سگ های سالم و تندرستی می باشند. همواره طول عمر سگ ساموید بین ۱۲ الی ۱۴ سال می باشد. البته طول عمر این نژاد به نوع نگهداری، بهداشت، تغذیه و بعضی موارد دیگر وابسته است.

 • رنگ بندی سگ نژاد ساموید

این سگ ها اکثرا به رنگ های کرم و سفید یا به شکل تلفیقی از رنگ سفید با کرم مشاهده می شوند.

اخلاق سگ ساموید

اخلاق سگ ساموید

سگ ساموید تلفیقی از هوشیاری، شهامت، بی پروایی و جذابیت در قالب یک سگ از نژاد اشپیتز می باشد که اندکی قد آن بلندتر از نژاد اشپیتز است. لبخند این نژاد خیلی مشهور است و لبخند آنها به لبخند سامی هم معروف است به علت این که زاویه دهان این نژاد اندکی به طرف بالا می باشد. این سگ ها شاد، مهربان، با محبت، دوست داشتنی، از نژاد خوب و ایده آل ترین رفیق برای آدم ها هستند. این سگ بسیار دوست دارد که زمان خود را با اعضای خانواده اش سپری کند و از اینکه در کنار آنها می باشد حس خشنودی و خوشحالی دارد.

سگ ساموید به هیچ وجه علاقه ندارد در خانه تنها بماند و معمولا زندگی آپارتمانی برای او مناسب نیست. این سگ ها در درون خانه خیلی سر به هوا، بازیگوش و فعال می باشند. جهت خالی کردن این انرژی پیشنهاد می شود پیاده روی و ورزش داشته باشند. همان گونه که بیان شد نژاد ساموید متعلق به نواحی سردسیر می باشد. در این صورت تحمل هوای گرم برای او خیلی دشوار است و به هیچ وجه به نواحی گرمسیر علاقه ای ندارد. این سگ ها با بچه ها رابطه خیلی خوبی دارند و یک حیوان خانگی مناسب به حساب می آیند. با توجه به خصوصیات اخلاقی و حرکتی که این سگ دارد خودش را به راحتی با بچه ها وفق می دهد. همچنین این نژاد با سایر حیوانات هم رابطه مسالمت آمیز برقرار می کند.

ساموید برای چه کاری مناسب است؟

از سگ ساموید این نژاد صمیمی، دوست داشتی و زیبا در حقیقت در نواحی سرد سیبری بهره برده شده است. این نژاد برای اموری چون شکار، محافظت و هدایت گله، کشیدن سورتمه، نگهبانی و گرم نگه داشتن صاحبش مناسب می باشد.

نحوه آموزش سگ ساموید

نحوه آموزش سگ ساموید

سگ ساموید در حال حاضر جهت نگهبانی خانه ها آموزش داده می شود. نخستین و عمده ترین مسئله که در خصوص نژاد ساموید بایستی دانست این است که آنها را در موعد مقرر و به شیوه صحیحی آموزش دهید. بهتر است آموزش را از سن کم شروع کنید تا از آموزش و تربیت مناسب آنها اطمینان حاصل نمایید. این سگ ها خیلی باهوش و زیرک می باشند و عکس العمل مطلوبی به آموزش می دهند. از مهمترین آموزش های سگ ساموید می توان به آموزش رهبر یا آلفا اشاره نمود وگرنه به هیچ وجه حرف گوش کن نمی شود. همچنین از شما به منزله رهبر پیروی نمی کند.

چنانچه سگ شما در منزل بماند کسل، مضطرب و ناآرام می شود. بدین جهت حتما در روز برای او یک کار مدنظر بگیرید برای مثال کشیدن یک سبد و... این امور سبب خالی کردن انرژی آنها می شوند. این امور از رفتارهایی مانند: خراب کردن لوازم پیرامونش ممانعت می کند. سپردن مسئولیت به این سگ ها و انجام آن سبب بالا رفتن اعتماد به نفس آنها می شود.

سگ نژاد ساموید از این که مورد توجه مالک خود واقع شود بسیار خوشحال می شود و خیلی زود از خود عکس العمل نشان می دهد. این سگ ها معمولا با آب و هوای سرد و برفی انس گرفته اند هوای گرم را به هیچ وجه دوست ندارند. در فصل های گرم نگذارید فعالیت بسیاری انجام دهد و آنها را زیر کولر نگه دارید. همانطور که این نژاد دارای انرژی خیلی زیادی هستند محیط خیلی باز جهت بازیگوشی آنها مطلوب است. در زمان تولگی جهت تربیت او وقت بیشتری بگذارید تا سگی اجتماعی بار آورید. همانگونه که بیان شد این نژاد به تنهایی علاقه ندارند و نباید آنها را تنها گذاشت. در این صورت چنانچه شاغل می باشید این نژاد اصلا برای شما انتخاب درستی جهت نگهداری نیستند.

بهداشت و سلامت سگ ساموید

بهداشت و سلامت سگ ساموید

سگ ساموید معمولا نژاد سالمی می باشند و چنانچه از پرورش دهنده متخصص و قابل اعتمادی آن را خریداری کنید خیالتان در خصوص شرایط سلامت ژنتیکی راحت است. چرا که یک پرورش دهنده متخصص و وظیفه شناس مسلما پیش از نسل کشی از هر سگ او را از لحاظ ژنتیک و استاندارد هایی که جهت تولید مثل احتیاج است چک می کنند. جهت بهداشت دهان و دندان این نژاد بایستی هر هفته با خمیر دندان و مسواک ویژه سگ مسواک زده شود. حتی جهت مطمئن شدن از تندرستی این نژاد رجوع مرتب به دامپزشک جهت معاینات و انگل تراپی ضروری است. با این عمل به بالا رفتن سن و تندرستی او کمک بسزایی می کنید.

ساموید در حین حال که سگ مطلوبی برای خانواده می باشد به مواظبت زیادی احتیاج دارد. پوشش دو لایه این نژاد احتیاج به برس کشی مرتب دارد. این عمل کمک می کند تا چربی نرمال پوست به صورت یکدست در سرتاسر بدن آن پخش شود و پشم شکل تیره و کدر به خود نگیرد. حتی این کار به سلامت و تندرستی پوست و مو به صورت کامل کمک می کند. ریزش مو آن تقریبا زیاد نیست مگر در زمان ریزش مو که تمام موها می ریزند و احتیاج دارد هر روز برس کشی شود. این نژاد خیلی سربه هوا و بازیگوش می باشند و حمام برای این سگ ها فقط یک بازی است در این صورت خود را برای بازیگوشی آنها کاملا آماده کرده و صبور باشید.

نحوه نگهداری از سگ ساموید

جهت نگهداری از سگ ساموید بهتر است به نکات زیر توجه نمایید تا مسئله ای برای سگ شما ایجاد نشود:

 • سگ های این نوع نژاد خیلی فعال و بازیگوش هستند و بدین علت شاید جهت نگهداری داخل آپارتمان مناسب نباشند.
 • این سگ ها به آب و هوای سرد عادت دارند و آب و هوای گرم را دوست ندارند در این صورت در روزهای گرم اجازه ندهید زیاد فعالیت کنند. بهتر است او را زیر کولر قرار دهید.
 • این سگ ها انرژی خیلی زیادی دارند بدین علت ضروری است محیطی جهت بازی و فعالیت در دسترس آنها قرار دهید.
 • از زمان تولگی جهت تربیت این سگ ها زمان بگذارید و با آشنایی با دیگر حیوانات و انسان ها، اجتماعی بودن را به او بیاموزد.
 • چنانچه به صورت مطلوبی در طی روز انرژی بدنی و ذهنی سگ های نژاد ساموید را تخلیه نکنید امکان دارد دستخوش انواع مسائل و مشکلات رفتاری سگ ها نظیر کندن زمین، جویدن وسایل، کفش و...شوند.
 • پوشش بدن این نژاد معمولا پشمالو و ضخیم می باشد به این علت احتیاج به چک و بررسی بسیار دارد. هر روز بایستی موهای آن را برس زد و در موعد مقرر آنها را جهت بریدن به آرایشگاه سگ ها برد.
 • چنانچه نشانه های بیماری خاصی چون بیماری های نژادی سگ های ساموید را مشاهده نمودید حتما آنها را به کلینیک دامپزشکی ببرید. چکاپ های ضروری را برای آنها انجام دهید.
 • غذای این سگ ها بایستی مطلوب و با سطح کیفی مطلوب باشد‌. همچنین کلیه ویتامین ها و اسیدهای چرب لازم و مفید برای مو و پوست را داشته باشد.
 • بیماری های رایج در سگ ساموید

بیماری های رایج در سگ ساموید

بیماری های مربوط به سگ ساموید به شرح زیر می باشند:

 • بیماری های مفصلی

مفصل ران و آرنج سگ نژاد ساموید امکان دارد دستخوش در رفتگی شود و باعث ناراحتی و درماندگی در راه رفتن سگ شود. این همان ناراحتی هیپ دیسپلازی می باشد که همواره با دارو و جراحی معالجه می شود. این عارضه ارثی می باشد ولی عدم فعالیت لازم یا فعالیت بیش از حد یا حتی دویدن روی مسیر سخت در تولگی هم می تواند باعث حاد شدن این بیماری شود.

دیگر عارضه های مفصلی در نژاد سامویدها شامل دیسپلازی آرنج، پانوستیت در سامویدهای جوان، شل شدن کشکک زانو و... می باشد.

 • عارضه های چشمی

این سگ ها امکان دارد دستخوش آب مروارید، آتروفی پیشرونده شبکیه و گلوکوم شوند که معمولا این عارضه ها به آسانی به وسیله دامپزشک معالجه می شوند ولی چنانچه به آنها توجه نکنید یا اینکه جهت درمان دیر اقدام نمایید سبب کوری می شود.

 • بیماری قلبی

یکی از رایج ترین بیمارهای سگ ساموید، بیماری قلبی است. از اصلی ترین نگرانی هایی که در خصوص تندرستی یک سگ از نژاد ساموید وجود دارد ناراحتی های قلبی او می باشد که می توان به تنگی زیر آئورت، تنگی ریوی و... اشاره نمود. اگرچه صرع هم به یک مشکل اصلی مبدل شده است.

 • بیماری هورمونی

بیماری هایی چون دیابت، کم کاری تیروئید از دیگر ناراحتی هایی است که این نژاد به آنها مبتلا می شوند به حدی که تقریبا ۱۵درصد از تمام سگ های ساموید دستخوش کم کاری تیروئید هستند. حتی به علت ساختمان ویژه بدنشان احتمال اعمال نفخ در آنها خیلی زیاد است.

 • بیماری های پوستی و حساسیت زا

از رایج ترین بیماری سگ ساموید می توان به بیماری های پوستی و حساسیت زا اشاره نمود. حساسیت هم از دیگر مسائل حاد برای این نژاد می باشد که سبب خارش پوست شده و اکثرا سبب عفونت های باکتریایی پوست می شود. دیگر عارضه های پوستی در این سگ ها دیسپلازی فولیکولی و آدینت سباسه می باشد.

 • بیماری های کلیوی

عارضه های وابسته به کلیه در سگ های جوان نژاد ساموید بیشتر است.‌ حتی ناراحتی های لخته شدن خون در این سگ ها شامل هموفیلی A و فون ویلبراند می باشد.

در اینجا با خصوصیات سگ ساموید به طور کامل آشنا شدیم. با بررسی کلیه ویژگی ها و خلقیات این سگ می توانید مراقبت بهتری از آن داشته باشید.

تصاویر مجموعه
ساعات بازدید مجموعه
امکان بازدید همه روزه از مجموعه حتی روزهای جمعه و تعطیل
09123609467 شماره تماس - رفیعی
ساعات بازدید: 10 تا 19لطفا یک روز قبل از بازدید هماهنگ کنید