تعداد توله های سگ در هر زایمان

اگر دارای سگ باردار هستید، نباید بعد از چند ماه از دیدن یک لشگر توله سگ تعجب کنید. بهتر است قبل از هر زایمان، خود را برای نگهداری از توله‌های خوشگل و بامزه آماده کنید و نحوه مراقبت از آن‌ها را یاد بگیرید. معمولا، تعداد توله های سگ در هر زایمان بستگی به عواملی مختلفی دارد. به لطف پیشرفت‌های بزرگ در عرصه پزشکی، دامپزشک به راحتی می‌تواند توسط اشعه ایکس، تعداد دقیق توله‌ها را تشخیص دهد؛ اگرچه ممکن است در طول زایمان یک یا دوتای آن‌ها بمیرند، اما اگر امکان منتقل کردن سگ باردار خود به کلینیک را ندارید، در این مطلب اصول اولیه برای محاسبه تعداد توله‌ها آورده شده است.

تعداد توله های سگ در هر زایمان

میانگین تعداد توله های سگ در هر زایمان

در سال 2011 یک مطالعه جامع در خصوص این که سگ‌ها در هر زایمان چه تعداد توله متولد می‌کنند، منتشر شد. محققان با بررسی 224 نژاد مختلف به این نتیجه رسیدند که میانگین تعداد توله سگ متولد شده در هر زایمان 4 الی 5 عدد است. با این حال استثناهایی هم در این امر وجود دارد که نشان از زایمان بیش از 7 الی 8 توله در نژادهای بزرگ جثه است.

عوامل موثر در تعیین تعداد توله های سگ در هر زایمان

عوامل موثری زیادی وجود دارند که در میزان زایمان سگ‌ها نقش دارند. این عوامل بر حسب تجربیات و تحقیقاتی است که محققان انجام داده‌اند؛ و با قرار دادن آن‌ها در کنار هم یک سری فاکتورهای مهم و اساسی را تاثیرگذار دانسته‌اند.

  • نژاد

نژاد سگ یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر روی میزان توله‌ها در هر زایمان است. به عبارت ساده‌تر، نژاد‌ سگ های بزرگ‌تر تعداد بیشتری توله متولد می‌کنند. به همین دلیل است که نژادهای شیتزو، پامرانین و چی‌واوا معمولا یک تا چهار توله متولد می‌کنند. در حالی که کین کورسو و دیگر نژادهای بزرگ‌جثه اغلب هشت توله یا بیشتر به دنیا می‌آورند.

  • سن

یکی دیگر از عوامل موثر در تعیین تعداد توله های سگ در هر زایمان، سن است. معمولاً سگ‌ها در سال‌های ابتدایی زندگی خود (2 الی 5 سال)، تعداد کمتری توله متولد می‌کنند. این در حالی است که با افزایش سن می‌توانند تعداد بیشتری توله متولد کنند.

  • سلامتی و تغذیه

سگ‌ها زمانی که از سلامتی بالایی برخوردار باشند، و همچنین به خوبی تغذیه شوند، توله‌های بیشتری را متولد خواهند کرد. در حقیقت زمانی که سگ‌ها باردار هستند، باید به خوبی از آن‌ها مراقبت کرد تا بیشترین توله را برای صاحبانشان زایمان کنند.

تعداد توله های سگ در هر زایمان

سگ‌ها سالانه چندبار می‌توانند باردار شوند؟

برخی از نژادها می‌توانند هر 12 ماه یکبار باردار شوند. این موضوع بستگی به عوامل مختلفی دارد که در بالا به آن اشاره کردیم. البته تعداد توله های سگ در هر زایمان، تغییر خاصی در این بازه زمانی نمی‌کند. ممکن است بعد از 2 الی 3 سال و در زایمان‌های بعدی، بر تعداد توله‌ها افزوده شود که باز هم این موضوع بستگی به عوامل مختلفی دارد. توجه داشته باشید که بسیاری از دامپزشکان باردار کردن سگ‌ها را قبل از یک سال، کاری غیر انسانی می‌دانند. سگ‌ها هرگز توانایی دو بار باردار شدن در طول یک سال را ندارند و این امر آن‌ها را تا حد زیادی رنج خواهد داد. متاسفانه برخی از پرورش‌دهندگان سگ برای درآمدزایی بیشتر، اقدام به این کار می‌کنند که از نظر اخلاقی کاملا کاری ناپسند است.

تعداد توله های سگ در هر زایمان

سگ‌ها در طول عمر خود چند بار قادر به حامله شدن هستند؟

از لحاظ تئوری، یک سگ ماده می‌تواند تا 8 سال عمر کند. البته، گونه‌های مختلفی هستند که تا 15 سال نیز عمر می‌کنند. با فرض این که هر سگ هر سال باردار شود و تا 8 سال نیز عمر کند، بدون احتساب یک سال اول زندگی، می‌تواند 7 بار حامله شود. همانطور که در بالا اشاره کردیم، با افزایش سن بر تعداد توله‌ های سگ در هر زایمان افزوده می‌شود. اما، با فرض این که او 5 توله در هر زایمان متولد می‌کند، در طول 8 سال عمر خود 35 توله زایمان خواهد کرد.
تعداد توله های سگ در هر زایمان بستگی به عوامل مختلفی دارد. در برخی از نژادها این تعداد بیشتر است و در برخی نژادها با وجود جثه بزرگ‌تر میزان توله‌های متولد شده کمتر است. عوامل دیگری نظیر سلامتی، تغذیه، سن و شرایط نگهداری نیز در زایمان سگ‌ها تاثیرگذار است.

تعداد توله های سگ در هر زایمان

تصاویر مجموعه
ساعات بازدید مجموعه
امکان بازدید همه روزه از مجموعه حتی روزهای جمعه و تعطیل
09123609467 شماره تماس - رفیعی
ساعات بازدید: 10 تا 19لطفا یک روز قبل از بازدید هماهنگ کنید