چگونه سگ هاسکی را تربیت کنیم

شاید بهتر باشد هنگامی که با سگ‌ خود بازی می‌کنید، کمی از وقت خود را نیز صرف آموزش او کنید. انواع نژاد سگ‌ ها معمولا به دلیل خصوصیات منحصربفرد خود تلاش می‌کنند تا به دستورات صاحبان خود عمل کنند. اما حواستان باشد که چیزهای خوب به او یاد دهید، چراکه سگ‌ها مخصوصا نژاد هاسکی اگر به انجام کاری عادت کنند امکان تغییر دادن آن بسیار سخت می‌شود. پس، چگونه سگ هاسکی را تربیت کنیم تا رفتارهای او نامناسب نشود؟ برای دریافت پاسخ این سوال ادامه مطلب را از دست ندهید.

چگونه سگ هاسکی را تربیت کنیم

چگونه سگ هاسکی را به خوبی تربیت کنیم ؟

در طول آموزش سعی کنید ثابت قدم باشید. سگ‌ها گاهی متوجه منظور شما نمی‌شوند. برای این‌که هاسکی خود را به انجام کاری تشویق کنید برای او پاداش در نظر بگیرید و هرگز او را خسته نکنید. اگر سگ شما از انجام کاری که از او خواستید عاجز بود، نباید او را سرزنش کنید. بهتر است به کاری که از او خواسته‌اید فکر کنید و کمی منصف باشید. نژاد هاسکی بسیار حساس است و اگر صاحب خوبی برای او نباشید، رابطه او با شما کاملا سرد خواهد شد.

جلوگیری از خروج او هنگام باز بودن درب

بسیاری از هاسکی‌ها هنگام باز شدن درب منزل به طور غریزی اقدام به فرار می‌کنند. برای جلوگیری از این‌کار باید به او بفهمانید که حق بیرون رفتن از درب را ندارد. برای این‌کار کافیست به دور گردن او قلاده بیاندازید و درب را باز کنید. اگر قصد فرار داشت درب را ببنیدید و با گفتن جمله "نه" او را بنشانید. این‌کار را تا زمانی ادامه دهید که سگ شما بفهمد هنگام باز بودن درب حق خروج را ندارد.

چگونه سگ هاسکی را تربیت کنیم

نحوه درست جویدن را به او یاد دهید

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که چگونه سگ هاسکی را تربیت کنیم تا هنگام استرس، هر چیزی را گاز نگیرد؟ هاسکی‌ها علاقه دارند برای تسکین استرس خود شروع به جویدن اشیا کنند. هر گاه متوجه شدید که سگ شما به دنبال چیزی برای جویدن است، وقت آن رسیده تا اشیای مناسبی نظیر دستبند های چرمی برای آن‌ها فراهم کنید.
سگ‌ها قدرت تشخیص ندارند و ممکن است چیزهای سفتی را گاز بگیرند که منجر به آسیب دندان‌هایشان شود. برای جلوگیری از این‌کار اشیای مضر و سفت را با عصاره فلفل اسپری کنید تا هر گاه اقدام به جویدن آن کردند بلافاصله از آن فاصله بگیرند. این امر ذهن آن‌ها را شرطی کرده و دیگر سراغ چنین اشیایی نمی‌روند.

چگونه سگ هاسکی را تربیت کنیم

مانع حفاری کردن خاک توسط آن‌ها شوید

یکی از سوالاتی که مطرح می‌شود این است که چگونه سگ هاسکی را تربیت کنیم تا دیگر زمین را حفاری نکند. هاسکی‌ها علاقه زیادی به کندن زمین دارند و معمولا این‌کار را برای پنهان کردن مدفوع خود انجام می‌دهند. اگر در منزلتان باغچه دارید، بهتر است دور آن را حصار بکشید تا هاسکی شما نتواند به آن ورود کند. توجه داشته باشید که سرعت عمل هاسکی‌ها در کندن زمین بسیار بالاست؛ بنابراین، امتداد دیورا‌ها و درب خروجی را حتما سیمان کنید تا از فرار آن‌ها جلوگیری شود.
جلوی پرش او از دیوار را بگیرید
بسیاری از صاحبان این نژاد زیبا می‌پرسند که چرا هاسکی‌ها همیشه برای بالا رفتن از دیوار تلاش می‌کنند؟ تنها پاسخ این است که در سیبری همیشه چیز جالبی در آن سوی یخ‌ها و برف‌ها است. این غریزه آن‌هاست که همیشه به دنبال ماجراجویی باشند. پس چگونه سگ هاسکی را تربیت کنیم تا از خیر این غریزه خود بگذرد؟ متاسفانه، هنوز کسی موفق به ترک این عادت هاسکی‌ها نشده است. بنابراین، باید دیوارها را بلندتر کنید تا فکر ماجراجویی به سرشان نزد.

چگونه سگ هاسکی را تربیت کنیم

جلوی لیس زدن‌های مکرر او را بگیرید

هاسکی‌هایی که مدام در حال لیس زدن اشیا و گاز زدن آن‌ها هستند بسیار مستعد عادت به این حرکت هستند؛ به گونه‌ای که اگر جلوی این‌کار گرفته نشود در آینده به یک هاسکی هجومی و پاچه‌گیر تبدیل خواهند شد. البته، منظور لیس‌زدن‌های مکرر است، چراکه امر لیس زدن در تمام سگ‌ها رایج بوده و نمی‌توان همه آن‌ها را مشکل‌ساز قلمداد کرد.
برای جلوگیری از این‌کار باید آن‌ها را به جویدن اشیای بسیار نرم عادت دهیم تا آرواره‌های او قوی نشود. هدف از این تمرین این است که سگ درک کند که امکان آسیب به دندان او وجود دارد. جالب است بدانید که حیوانات همیشه از صدمه زدن به خود اجتناب می‌کنند و اگر بفهمند که انجام کاری منجر به آسیب آن‌ها می‌شود به‌سرعت از کار خود دست می‌کشند.
در این مطلب آموختیم که چگونه سگ هاسکی را تربیت کنیم تا رفتارهای ناپسند و غریزی خود را کنار بگذارد. آموزش حیوانات در سال‌های اول تولد بسیار مهم بوده و اگر در این دوران از تربیت درست آن‌ها غفلت کنید، هیچ‌گاه نمی‌توانید رفتاهای بد آن‌ها را اصلاح کنید. در تربیت سگ‌ها به‌ویژه نژاد هاسکی هرگز سیستم آموزش بر مبنای پاداش را فراموش نکنید. هاسکی‌ها همیشه از تحسین شدن استقبال کرده و با خوردن چند وعده غذای خوشمزه از تمام دستورات شما اطاعت خواهند کرد.

لطفا نظرات خود را با خانواده دهكده حيوانات در ميان بگذاريد

تصاویر مجموعه
ساعات بازدید مجموعه
امکان بازدید همه روزه از مجموعه حتی روزهای جمعه و تعطیل
09123609467 شماره تماس - رفیعی
ساعات بازدید: 10 تا 19لطفا یک روز قبل از بازدید هماهنگ کنید